چرم مصنوعي Pvc «پي وي سي» و Pu «پلي اورتان» ترکيبي از يک لايه روکش به نام skin و يک لايه اسفنج از جنس Pvc يا Pu که بر روي پارچه پوشش داده شده است می باشد.محصول بدست آمده از اين طريق همان ظاهر و احساس چرم طبيعي را دارد و از طرفي چرم مصنوعي ارزانتر و مزيت خاص خود را دارد که در جدول شماره (1) مشخصات چرم مصنوعي( پي وي سي) با چرم طبيعي و چرم مصنوعي (پلي اورتان) مقايسه شده است . پوشش دهي گستراني « spread coating » يا پوشش دادن به طريق گستردن معمول ترین روش براي توليد چرم مصنوعي پي وي سي است. مهم ترين نوع رزين پي وي سي که در روش پوشش دهي کاربرد دارد پي وي سي امولسيون است . ذرات اين رزين داراي ابعاد 0.2 تا 2 ميکرون هستند . هر ذره اين رزين توسط مواد فعال کننده سطحي پوشانيده شده است که امري لازم براي پليمري کردن پي وي سي امولسيون بوده و از طرفي پخش رزين در نرم کننده را تسريع مي کند .

معمولاً اين پوشش 0.5 تا 3 درصد وزني را تشکيل مي دهد . از پي وي سي اموليشن در ساخت پلاستي سل و ار گانوسل استفاده مي شود . پلاستي سل به توزيع ذرات رزين در درون نرم کننده گفته مي شود و از لحاظ شکل ، بصورت خمير است. گرانروي يا ويسکوزيته خمير به مقدار نرم کننده و نوع رزين بستگي دارد . البته مواد افزودني ديگر که در آميزه وجود دارند مانند پرکننده ها و رنگدانه ها نيز در ميزان گرانروي خمير نقش دارند . با کاهش مقدار نرم کننده گرانروي افزايش يافته و محصول نهايي نيز سخت تر مي شود اگر برای توليد محصولات سخت تر ، گرانروي چنان بالا رود که کار با آميزه مشکل شود ، مي بايست براي کاهش گرانروي به خمير ، هيدروکربن هاي فرار ، افزوده شود .ارگانوسل همان پلاستي سول است که به آن مواد رقيق کننده فرار افزوده شده است .
ارگانوسلها در جايي که خمير داراي نرم کننده کم و چرم مصنوعي تولید شده بايد خشک باشد ، کاربرد دارند .
چرم مصنوعي چه از نوع Pvc «پي وي سي » و چه از نوع PU «پلي اورتان» داراي تنوع بسيارزياد بوده ، عواملي که باعث ايجاد اين تنوع در چرم مصنوعي مي گردد عبارتند از :
1) طرح چرم :
طرح چرم در واقع به طرح کاغذ رليز که در خط توليد مورد استفاده قرار مي گيرد بستگي دارد و با تغییر کاغذ در خط تولید مي توان چرمی با طرح جديد تولید نمائیم .
2) رنگ چرم :
رنگ چرم از جمله بزرگترين فاکتورهاي تنوع بوده که در همان بر خورد اوليه به چشم ديده مي شود .
3) ضخامت چرم :
تنوع ضخامت چرم مصنوعي مي تواند از 0.5 ميليمتر تا 5 ميليمتر متغيرباشد و اين خود طيف وسيعي از تنوع را بوجود خواهد آورد .
4) نوع پارچه :
نوع پارچه که در پشت چرم مصنوعي لمينت (چسبيده) مي شود نيز داراي تنوع بسيار زيادي است که با توجه به درخواست خريدار و يا نوع کاربرد آن،مي تواند تريکو در رنگها و وزنهاي مختلفه ،‌نانوون ، پارچه شمي ، باندي ، پلي استر و … انتخاب شود .
5) کیفیت :
اين فاکتور نيز مي تواند از جمله مهمترين عوامل ايجاد تنوع محسوب شود چرا که عواملي مثل خشکي و نرمي چرم و همچنین عوامل کاربردي آن مانند استفاده از این محصول در ساخت کیف، مبل ،لباس ، کفش و … که توسط خريداران درخواست مي شود را در بر گيرد .

6) انجام مراحل تکميلي:
ماشین آلات تکميل در مورد چرم مصنوعي عبارتند از ماشين چاپ ، ماشين امباس ، ماشين بافينگ و … اين ماشينها هر يک به تنهايي قادرند دنيائي از تنوع را در صنعت چرم مصنوعي ايجاد کنند به عنوان مثال با استفاده از ماشين چاپ مي توان بر روي چرم مصنوعی توليد شده هر طرحي با هر رنگ يا چندين رنگ بوجود آورد و اين مسئله ضمن ايجاد تنوع باعث بالا رفتن قيمت چرم ، آن هم در حد بسيار بالا مي شود . ماشين امباس ياعاج زن نيز دقيقاً مانند ماشين چاپ عمل مي کند و بوسيله اين ماشين می توان طرحهائي را بر روي چرم مصنوعی ايجاد نمود که کاغذ آن در دسترس نيست لذا جنسي تولید خواهد شد که کارخانجات ديگر به دليل نداشتن کاغذ آن ، قادر به توليدش نيستند از این رو محصول بدست آمده به دليل نبودن مشابه آن در بازار از قيمت بالاتري برخوردار خواهدبود .
در مجموع فاکتورهاي فوق الذکر مي تواند دنيائي از تنوع را در چرم مصنوعي ايجاد نمايد لذا همين امر باعث شده تا اولاً توليد به هيچ عنوان دچار مشکل نشود و هميشه خط توليد فعال بماند ، ثانياً باعث مي گردد تا کليه توليدات طبق سفارش انجام شود ، اين امر خود مسئله ايجاد بازار فروش محصولات را به کلي از بين مي برد و مدير يک کارخانه چرم مصنوعی به هيچ عنوان نگراني در خصوص سفارش و فروش محصولات کارخانه خود ندارد .
حال براي آگاهي بيشتر علاقه مندان به صنعت تولید چرم مصنوعی و چگونگي توليد آن ، روش توليد را از ابتدا يعني مرحله سفارش تا انتها به شرح زير توضيح مي دهیم .
فرآيند توليد چرم مصنوعي با روش کوتينک :
همانطور که گفته شد وجود تنوع باعث مي گردد که مديريت يک کارخانه چرم مصنوعي توليد خود را فقط بر مبناي سفارش خريداران تنظيم می کند لذا خريدار نمونه مورد نظر خود را در اختيار مديريت کارخانه قرار مي دهد و پس از توافقات انجام شده در خصوص قيمت ، مقدار توليد و ساير مسائل ديگر ، نمونه مورد نظر در دستور کار توليد قرار مي گيرد .
نمونه يا سمپل (sample) توسط مديريت کارخانه به مدير توليد ارائه مي گردد و مدير توليد آن را به آزمايشگاه برده و توسط مسئول آزمايشگاه بر روي کليه فاکتورهاي نمونه مانند کيفيت ، رنگ ، ضخامت و … آزمايشات لازم را انجام مي دهند .
پس از بررسي هاي دقيق فرمول چرم را بصورت آزمايشگاهي و در حجم کم تهیه و اقدام به توليد سمپل مورد نظر در حد آزمايشگاهي مي نمايد اگر فورموليشن ارائه شده کليه مشخصات نمونه مشتري را در برداشت ، فرمول را در حجم بالا (400 تا 500 کيلوگرم) نوشته و آنرا به اطاق موادسازي (اطاق MIX ) تحويل می دهند .
در اينجا بسيار ضروري است که ساختمان چرم مصنوعي توضيح داده شود تا از کميت و کيفيت جريان توليد بهتر اطلاع حاصل نمائيد .
چرم مصنوعي داراي چهار لايه است :
لايه اول که در واقع لايه روي چرم مصنوعي است به اسکين (SKIN) يا پوست معروف است اين لايه ضمن اينکه تعيين کننده رنگ چرم مصنوعي است داراي طرح و نقش نيز مي باشد اين طرح و نقش ، توسط کاغذ رليز و يا دستگاه امباس بر روي skin ايجاد مي گردد اين لايه ضمن داشتن دو خصوصيت فوق از استحکام بالايي نیز برخوردار است و چرم را در برابر فشارهاي کششي و پارگي مقاوم مي دارد و هر چه اين لايه قوي تر و ضخيم تر باشد چرم مقاومتر خواهد بود .
لايه دوم که داراي خلل و فرج بوده در واقع همان لايه فوم مي باشد ، اين لايه تامين کننده ضخامت در چرم مصنوعي است و هيچگونه استقامتي در برابر پارگي ندارد . خلل و فرج ايجاد شده در لايه فوم به دليل تجزيه حرارتي نوعي ماده فوم زا به نام آزودي کربن آميد است اين ماده در اثر حرارت تجزيه شده و گاز ازت آزاد مي نمايد و همين گاز به هنگام خروج باعث ايجاد حفراتي در لايه فوم مي گردد لذا مواد فوم متورم شده باعث ايجاد ضخامت در چرم مي شود .
لايه سوم چسب می باشد ، اين لايه جهت چسباندن پارچه به پشت چرم روي لايه فوم پخش مي شود اين لايه پس از پرس شدن پارچه بر روي آن بر اثر حرارت موجود در کوره پخته مي شود و باعث محکم شدن پارچه در پشت چرم مصنوعي مي گردد .
با اين توضيحات حتماً متوجه شديد که براي توليد چرم مصنوعي حداقل سه نوع ماده مورد نياز است :
1 . skin براي لايه اول که در برگيرنده رنگ و طرح چرم بوده و استحکام لازم را به چرم مي بخشد.
2 . فوم براي لايه دوم به خاطر ايجاد ضخامت .
3 . چسب به خاطر چسباندن پارچه.